Máte strie? Tu sú naše tipy, ako sa ich zbaviť!

Strieborné, biele a niekedy až červenkasté linky sa už objavili na koži každej druhej žene. Pre mnohé sú známkou nežiaducej zmeny a hoci sú bezbolestné a neškodné, estetickú hodnotu veľmi nemajú. Ako sa ich zbaviť a ako im predchádzať? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

Máte strie? Tu sú naše tipy, ako sa ich zbaviť!
(zdroj: unsplash.com)

Pretrhnuté kožné vlákna

Strie sú v podstate typom jazvy, ktoré predstavuje narušenie celistvosti pokožky. Môžu mať rôzne farbu, šírku a dĺžku. Ide o zmeny v štruktúre kože, ktoré sú následkom namáhania elastínových a kolagénových kožných vlákien. Tieto vlákna sa extrémne napínajú alebo rýchlo zmršťujú v krátkom čase, a tým dochádza k ich roztrhaniu. Vzniknú nám tak na koži prasklinky, inými slovami strie. Rokmi môžu vyblednúť a sú len máličko viditeľné. Strie môžete mať najčastejšie na bruchu, stehnách, zadku alebo prsiach. Na bruchu a na stehnách to je z dôvodu ukladania viac tuku a zároveň sú strie tiež náchylnejšie na zmeny pri chudnutí alebo priberaní. 

Na vine môže byť obezita

Strie zďaleka nie sú zriedkavým kožným problémom. Postihujú viac ako 70 % populácie, mužov aj ženy v rôznych vekových kategóriách. Komplikácií, ktoré by vám robili problémy, sa báť nemusíte – pri striách pokožka môže maximálne svrbieť, čo možno eliminovať vhodnou starostlivosťou o ňu. To, prečo máte strie, môže súvisieť s viacerými vnútornými a vonkajšími rizikovými faktormi. Rolu zohráva tiež vek a hlavne rýchle telesné zmeny. Strie sa obvykle spájajú najmä s tehotenstvom, ale aj s rýchlym rastom počas puberty. Na vine môže byť tiež nadváha, rýchle schudnutie, rýchly nárast svalovej hmoty, ak športujete, hormonálne zmeny alebo lokálne používanie kortikoidov na pokožke.

Domáci pomocníci

Ak sú aj vaše strie stále výrazné, asi hľadáte spôsob, ako sa ich zbaviť. Existujú už mnohé profesionálne metódy ošetrenia strií, ktoré sú zamerané na elimináciu tohto estetického problému. Všetky by ste však mali najprv prekonzultovať s odborníkom. Využiť môžete napríklad laserovú terapiu, chemický peeling alebo chirurgický zákrok. O pokožku so striami sa však môžete starať aj doma, akurát je to beh na dlhšiu trať a po žiadnom domácom recepte strie nezmiznú okamžite. Ak budete používať kozmetiku s vitamínom E alantoínom a kyselinou hyalurónovou, pokožka bude dostatočne hydratovaná a tým pádom sa strie nemajú prečo vytvárať. Na strie pomáha napríklad bambucké maslo, ktoré výborne podporuje regeneráciu poškodenej pokožky alebo kakaové maslo, pretože pomáha hydratovať kožu a zlepšuje jej pružnosť. Použiť môžete aj kokosový olej, mandľový olej, Aloe vera alebo esenciálne oleje z levandule alebo neroli.