Potrebujete autosedačku? Poradíme vám, ako vybrať tú najlepšiu pre vaše dieťa

Rodičovstvo je obrovskou radosťou, ale predovšetkým aj zodpovednosťou. Dieťa zmení celý váš svet. Chcete pre neho obvykle vždy to najlepšie a bezpečnosť pri cestovaní je jednou z tých najlepších vecí. Na to však budete potrebovať dobrú autosedačku. Ako ju vybrať?

Potrebujete autosedačku? Poradíme vám, ako vybrať tú najlepšiu pre vaše dieťa
(zdroj: unsplash.com)

Nenechajte sa oklamať reklamou

Niekedy je jednoduchšie myslieť na to, čo príde, už pred narodením dieťaťa. Okrem výbavičky a zariadenia novej izby by ste nemali zabudnúť na kočík a bezpečnú autosedačku. V súčasnosti, kedy je online aj kamenných obchodov nespočetné množstvo, sa môže nakupovanie zdať ako hľadaním ihly v kope sena. Niekedy môže byť problémom rozlíšiť medzi kvalitou a dobrou reklamou, ale na prvé miesto by ste mali v prípade autosedačky klásť bezpečnosť. V prvom rade by mali detské autosedačky spĺňať normy. V súčasnosti platia dve nariadenia: ECE R44/04 a ECE R129. Druhá z týchto noriem, označovaná tiež ako štandard i-Size, stanovuje najvyššie možné bezpečnostné normy pre výrobcov. Cieľom je dostať z výrobných liniek detské autosedačky, ktoré poskytujú väčšiu ochranu pred bočnými nárazmi, respektíve v ktorých môžu deti aj naďalej sedieť v protismere jazdy.

Hľadajte oranžovú nálepku

Ak máte na autosedačke bezpečnostný pás, je treba zaistiť ho v súlade s pokynmi v návode na obsluhu, čo predstavuje určité riziko. Ako zistiť, či konkrétna detská autosedačka vyhovuje danej norme? Tá správna by mala mať oranžovú nálepku, z ktorej je možné odčítať rôzne informácie. Jednou z nich je napríklad aj to, do akého auta možno autosedačku upevniť. Existuje typ universal, semi-universal alebo specific. Najuniverzálnejší model je universal, čo znamená, že je možné autosedačku upevniť do akékoľvek typu automobilu. Rozhodujúcou je ešte veľkosť autosedačky. Plniť svoju úlohu totiž môže len vtedy, ak zodpovedá telesným rozmerom dieťaťa. Príliš veľká alebo príliš malá detská autosedačka nie je bezpečná. Niektorí výrobcovia klasifikujú autosedačky podľa výšky dieťaťa, iní podľa hmotnosti, takže si musíte každú autosedačku skontrolovať, či je pre vaše dieťa vhodná.

Akú sedačku pre aký vek?

Autosedačky a vajíčka, ktoré sa používajú v protismere jazdy, možno používať už od narodenia dieťaťa a sú odporúčané pre bábätká vo veku 0-15 mesiacov, 40-83 cm a 0-13 kg. Detská autosedačka so štítom alebo autosedačka, v ktorej je dieťa zaistené 5-bodovým bezpečnostným pásom, sa odporúča pre deti vo veku 9 mesiacov až 4 rokov, 61-105 cm a 9-8 kg. Pre staršie deti, vo veku 3,5 roka až 12 rokov, použite autosedačku, ktorá nemá vlastný bezpečnostný pás, ale používa trojbodový bezpečnostný pás auta. Dostupné sú aj detské autosedačky pre viaceré vekové skupiny, ktoré sú vhodné pre rôzne vekové skupiny, čiže pokrývajú viac ako jednu z vyššie uvedených kategórií. Ak sa vám nechce kupovať stále novú autosedačku, odporúčame práve tento typ. Tiež určite stojí za to zvoliť detskú autosedačku, ktorej materiál je čo v najväčšej možnej miere priedušný, pretože najmä počas letných výletov sa dieťa môže v autosedačke spotiť. Výrobcovia zvyčajne používajú polyesterové poťahy, ktoré majú dobrú nasiakavosť a dajú sa tiež prať. Keďže pohodlnosť sa v testoch kladie na posledné miesto, deti zvyčajne na detských sedačkách cestujú neradi. Ak je totiž dieťa pripútané dobre, nemôže sa v nej skutočne hýbať a vrtieť, čo je jeho hybnou silou. Ak cestujete autom často a veľa, stojí za to klásť dôraz aj na pohodlie. V pohodlnej detskej autosedačke nebude dieťa také nervózne, bude sa cítiť lepšie a tak bude cesta príjemnejšia aj pre vás.