Nezvládate zmenu času? Tipy a triky, ako na jesennú depresiu

Nie pre každého je jeseň pekným ročným obdobím. Mnohí nenesú dobre ochladenie a skracovanie dní a bojujú tak s poklesom energie, ako aj so zhoršením nálady. Ako teda zahodiť jesenné chmáry a pozrieť sa na všetko z lepšieho uhla pohľadu?

Nezvládate zmenu časy? Tipy a triky, ako na jesennú depresiu
(zdroj: unsplash.com)

Užite prírodu ako liek

Ochladenie nemusíte brať iba negatívne. Vďaka tomu, že už slnko nepáli tak, ako v lete, je ideálny čas vybrať sa na výlet alebo turistiku. Príroda je farebná a vďaka tomu nádherná, ešte stále rastú huby a pri rýchlej chôdzi vám nebude ani zima. Robte si aj prestávky a kochajte sa tým, čo okolo seba vidíte. Pobyt na čerstvom vzduchu je totiž mnohokrát lepší, ako terapia. Aj keď sú v jeseni dni kratšie a veľmi skoro sa stmieva, skúste sa aj na to pozrieť z tej lepšej stránky. Máte viac času na seba! Využite tmu na vytvorenie príjemnej atmosféry – je tu čas sviečok, aromalampy a diek. Aj kniha, na ktorú počas leta nebol čas, alebo príliš teplo, si teraz môžete v pokoji prečítať. Doprajte si horúci kúpeľ, ktorý vás prinúti zabudnúť na zimu vonku, choďte do sauny alebo na masáž. Všetky tieto činnosti vyplavujú endorfíny, ktoré sa postarajú o vašu psychickú pohodu.

Urobte si doma masáž

Milujete dobré jedlo? Prišiel jeho čas. Zatiaľ čo počas leta ste zvládli maximálne tak ľahký šalát alebo studený drink, jeseň je časom pravých gurmánov. Tí si môžu pochutnať aj na domácich plodoch, ako gaštany, kapusta, husacina alebo mladé víno. Ak pri dobrom jedle strávite čas s priateľmi alebo milovanou osobou, je to opäť lepšie ako terapia. Oddych a spomalenie je dobré aj v jeseni – pozornosť svojmu telu by ste mali venovať aj v tomto ročnom období. Lepšiu kondíciu a imunitu by ste mali podporovať výživovými doplnkami, ale aj spomínanou saunou a horúcim kúpeľom. Masáž dokáže tiež zázraky. Či už od profesionála, alebo aj doma. Odporúčame kúpiť si aj nejaký masážny olej, vynikajúci je napríklad konopný.

Priznajte si svoj stav

Jesenná depresia sa viaže aj k nedostatku svetla, ktoré odchádza spolu s kratšími dňami. Vitamín D, ktorý prirodzene prijímame zo slnka, v jesenné dni nášmu organizmu chýba. Je preto dobré dopriať si ho v podobe výživových doplnkov, pretože je dokázané, že vitamín D reguluje hladiny vápnika a fosfátu v tele a pomáha regulovať rôzne funkcie v centrálnom nervovom systéme. Ak je u vás jesenná depresia napriek všetkým vyššie spomenutým radám natoľko silná, že vám vaše pocity bránia v bežnom fungovaní, je na mieste spozornieť. Nie je vôbec hanbou uznať, že za tieto pocity nemôžeme a netýrať sa zbytočnými sebaobviňujúcimi myšlienkami. Skúsiť môžete, naopak, prijať tento stav, chvíľu sa poľutovať a uznať si, že teraz sa necítim dobre, aby som podával 100-percentný výkon. Tak isto nie je hanbou vyhľadať pomoc odborníka. Ten tiež odporúča obmedziť v tomto období kofeín, nikotín a alkohol.