Bolesť chrbtice? Možno pomôže aj joga!

Bolesti chrbta sú nekonečnou kapitolou v knihe bolestí. Môžu byť vážnejšie a poukazovať na nejaké ochorenie, ale najčastejšie sú výsledkom životného štýlu. Nedostatočný pohyb, sedavé zamestnanie, spánok na nekvalitnom matraci alebo v zlej polohe – to všetko k nim prispieva. Ako ich ale odstrániť, alebo aspoň zmierniť, bez užívania liekov proti bolesti a návštevy lekára?

Bolesť chrbtice? Možno pomôže aj joga!
(zdroj: unsplash.com)

Joga na trávenie aj spánok

Bolesti chrbta sa môžu objaviť aj po nejakom úraze alebo v dôsledku preťaženia svalstva, kĺbov či väzov v danej oblasti. V prvom rade by ste tak mali zvážiť všetky spomenuté možné príčiny. V mnohých prípadoch je veľkým pomocníkom pri riešení tohto problému hlavne vhodné cvičenie. Pre tých, ktorí s ním nemajú veľa skúseností, poprípade sa nevenujú žiadnemu športu, môže byť účinným riešením napríklad joga. Tá okrem iného pomáha odstrániť aj tráviace ťažkosti a zlepšuje dokonca aj kvalitu spánku. Stačí len , aby ste vedeli, ktoré pozície treba cvičiť.

Z kravy do mačky

Pri bolestiach chrbtice rozhodne odporúčame pri joge striedať pozície kravy (alebo bitilasana) a mačky (marjaryasana). Viete si totiž vďaka nim uvoľniť celú chrbticu aj okolité svalstvo. Najprv sa dajte na podložku na štyri, tak, aby váš trup tvoril s rukami, ktoré sú dlaňami s rozloženými prstami pevne umiestnené na podložke, uhol 90°. Nadýchnite sa a chrbát ohnite pomaly nadol, pričom pohľad by ste mali upierať presne opačne nahor. Teraz ste v pozícii kravy. S následným výdychom ohnite chrbát smerom nahor, pričom pohľad je zasa upriamený smerom nadol. Takto vytvoríte známy mačací chrbátik, respektíve prejdete do pozície mačky. Pozície kravy a mačky môžete niekoľkokrát zopakovať a posilniť si týmito cvikmi krk aj ramená.

Poloha dieťa vhodná pre pohodlných

Pozíciou dobrou nielen na bolesť chrbta je aj takzvaná balasana, po slovensky známa ako poloha dieťaťa. Pohodlne sa posaďte na päty, ruky na podložke natiahnite čo najďalej dopredu a hlavu skloňte smerom k zemi. Čelo by sa malo o podložku opierať. Ruky ťahajte vpred, kostrč dozadu a nezabúdajte stále sedieť na pätách. Zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnite a vydýchnite, pretože dýchanie je pri joge kľúčové. Táto pozícia je aj výrazne relaxačná, takže bude určite vyhovovať tým, ktorí sa chcú pri cvičení čo najmenej spotiť. Natiahne vám celé telo a odstráni z neho napätie. Zároveň ňou môžete zmierniť bolesti chrbta, krku a hlavy a eliminovať stres. Na záver sa ešte zameriame na pozíciu adho mukha svanasana, čo je pes hľadiaci naodl. Dajte sa do dieťaťa s predpaženými rukami a skrčenými nohami, potom na všetky štyri a postupne vstávajte, aby sa vaše telo dostalo do polohy obráteného písmena V. Ruky, chrbát a nohy musíte mať napnuté a rovné a chodidlá držať na podložke. Ak by to bolo príliš náročné, nohy mierne pokrčte, ale dávajte pozor, aby chrbát ostal stále rovný. Touto pozíciou výborne natiahnete a posilníte ramená, ruky, chrbát a podporíte spomínané trávenie.