Jednoduchý cvik, ktorý dokáže zázrak – alebo prečo cvičiť sviečku
Jedna z najmenej náročných joga póz je sviečka. Väčšina z nás ju pozná ešte zo školských čias z hodín telesnej. Jej veľkou výhodou je, že sa do nej zapája celé telo, a tak bojuje proti mnohým zdravotným problémom súčasne. Viete, o ktoré ide?
Cvičte precízne – inak to nemá očakávaný účinok
Vedeli ste, že sviečke sa hovorí aj Sarvangasana? Táto stojka na ramenách dokáže blahodarne vplývať na zdravie v mnohých smeroch. Hoci sa jej prevedenie zdá jednoduché, treba si dávať pozor, aby ste ju naozaj cvičili dobre (a hlavne poriadne). Skontrolujte si predovšetkým povrch, na ktorom ju budete cvičiť, aby nebol šmykľavý alebo nerovný. Ideálna je podložka na cvičenie. Ľahnite si na chrbát, nohy skrčte v kolenách a pritiahnite ich k hrudi. Rukami podoprite spodnú časť chrbta, zodvihnite zo zeme driek a nohy pomaly vystierajte nahor. Dbajte najmä na spevňovanie svalov, pretože inak neudržíte rovnováhu. Skúste v tejto polohe vydržať aspoň dve minúty a urobiť ju aspoň dvakrát do týždňa, ale najlepšie každý deň.
Nemôže ju cvičiť každý
Samozrejme, ako aj pri iných cvikoch, aj pri sviečke existujú obmedzenia, pri ktorých by ste ju nemali cvičiť. Sviečka nie je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom alebo vysunutou platničkou. Ani pri zápale krčných stavcov to nie je ideálny cvik – koniec koncov, pocítite to ako bolesť pri jej cvičení, ktorá by tam nemala byť. Vyhnite sa jej, aj keď máte zápal stredného ucha alebo akúkoľvek akútnu infekciu v oblasti hlavy či krku. Ak si nie ste istí, poraďte sa s lekárom alebo kvalifikovaným inštruktorom jogy. A aké sú teda výhody cvičenia sviečky, kvôli ktorým sa ju naozaj oplatí robiť každý deň? Cvičením sviečky viete zlepšiť funkciu štítnej žľazy. Práve efekt tlaku stimuluje tento orgán k správnemu fungovaniu. Po neskoršom uvoľnení sa stabilizuje jej funkcia a normalizujú sa mnohé ďalšie orgány a procesy, ktoré riadi.
Namiesto drahých krémov proti vráskam
Ak máte dlhodobý problém so zápchou, vyskúšajte sviečku kvôli tomu. Gravitačný tlak, ktorý sa pri cviku mení, ovplyvňuje vnútorné orgány, medzi ktorými sú aj črevá. Pri tejto póze sa môžu voľnejšie pohybovať, a to vedie k ľahšiemu uvoľneniu stolice. Aj pri problémoch s kŕčovými žilami vám lekár odporúča vykladať si nohy – tak prečo to neurobiť rovno vo sviečke? Pri tomto cviku je odvádzaná z nôh stará krv, a to napomáha k redukcii spomínaných kŕčových žíl. Odporúčame to aj na unavené nohy. Obrátená poloha tela pomôže aj srdcu – chvíľu si v nej oddýchne. Sviečka vie dokonca pomôcť aj pri prechladnutí. Zdravá krv totiž pri nej cirkuluje okolo krku a hrude, čo môže pomôcť pri ťažkostiach nielen s prechladnutím, ale aj astmou či bronchitídou. A na záver sme si nechali to najlepšie: zvýšené prekrvenie hlavy, ku ktorému pri sviečke dochádza, pôsobí pozitívne nielen na zlepšenie rastu vlasov, ale aj proti vráskam. Blahodarné účinky sviečky môžete pozorovať aj pri bolestiach hlavy alebo očí.