Randenie po novom – viete, čo je stack dating?

Rande je na to, aby ste sa s niekým zoznámili a možno s ním aj nadviazali trvalejší vzťah, nutnosťou. V súčasnosti však asi väčšina mladých ľudí z vlastnej skúsenosti potvrdí, že randenie nie je úplne jednoduché a hľadanie partnera je čoraz náročnejšie a náročnejšie. Čo tak staviť skôr na rande bez nadmerného vynaloženia úsilia?

Randenie po novom - viete, čo je stack dating?
(zdroj: unsplash.com)

Rande za pochodu

Jedným z novodobých spôsobov randenia je tzv. stack dating. Hoci pre niektorých ide o kontroverzný spôsob randenia, nachádza si aj veľa nadšencov. Možno ste sa už stretli s termínom speed dating. Ten je charakteristický tým, že v krátkom časovom úseku sa človek zoznámi s väčším počtom osôb. Stack dating je v podstate upravenou formou speed datingu. Stack znamená kopa alebo hromada, preto stack dating môžeme voľne preložiť ako hromadné randenie alebo rande za pochodu. Táto filozofia považuje rande za niečo bežné, ako iné aktivity počas dňa, ktoré každý deň robíte. Narozdiel od “starosvetsky” ponímaného názoru, že rande je niečo výnimočné, na čo sa musíme špeciálne pripraviť. V prípade stack datingu si pokojne môžete rande dohodnúť aj trikrát po sebe, keďže je to len jedna z položiek vo vašom dennom pláne.

Vyplňte okno vo svojom dennom pláne

Klasické rande si vyžaduje veľa príprav. Obzvlášť ženy by o tom mohli rozprávať celé príbehy – vlasy, líčenie, oblečenie,… Pre mužov je to zasa plánovanie toho, kam sa pôjde, aby to bolo originálne, vhodné, atď. Stack dating rozsiahle prípravy nevyžaduje. Podstatné je, aby ste si našli polhodinové okno vo svojom dennom rozvrhu. Napríklad si môžete dať v meste rýchle raňajky pred prácou – nemusí teda ísť o večerný alebo víkendový termín, ako v prípade klasického randenia. Rande vo filozofii stack datingu si môžete dať aj s kávou v ruke počas presunu počas dňa. Ak študujete na vysokej škole, naplánujte si rande v okne medzi prednáškami. Fantázii sa medze nekladú – podstatné je, aby vám príprava takéhoto rande nezabrala veľa času a energie.

Menej stresu, aj minutých peňazí

Samozrejme, stack dating asi nie je najvhodnejšou formou randenia pre päťdesiatnikov. Povedomie o ňom sa predsa začalo šíriť predovšetkým na sociálnych sieťach ako TikTok, ktorý je obľúbený hlavne medzi mladšími ročníkmi. K najväčším zástancom tohto typu randenia patrí preto generácia Z alebo post-mileniáli. Vyskúšať si to môže hocikto – nikde nie je napísané, že by to nemohlo vyhovovať aj starším ročníkom. Ak milujete romantiku a čaro jedinečnosti, určite si užite skôr klasické rande. Stack dating má však tiež svoje výhody. Prvou sú už spomínané prípravy, ktoré pri tomto type randenia odpadávajú. S tým súvisí aj to, že stack dating je menej stresujúci a človek je pri ňom viac autentický. Zároveň ide o menej finančne náročnú formu randenia, pretože káva do ruky stojí určite menej, než romantická večera. Ak vás človek, s ktorým ste absolvovali stack dating, zaujme, stále máte šancu absolvovať aj normálne rande. Sklamanie z nevydareného rande je tak omnoho menšie – v prípade, že to zasa dopadne opačne. Určite treba hovoriť aj o nevýhodách stack datingu, z ktorých je najväčšou to, že ak máte stretnutí za deň naplánovaných viacero, zlá nálada z jedného môže ovplyvniť to ďalšie. Tiež sa môže stať, že zaradením medzi bežné aktivity sa z rande stane niečo každodenné, a tým pádom stratí čaro výnimočnosti aj človek, s ktorým sa máte stretnúť.